Meditasyon Nasıl Yapılır 7 - Meditasyon Uygulama

Meditasyon hakkında bilinmesi gerekenler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1166
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek

Meditasyon Nasıl Yapılır 7 - Meditasyon Uygulama

Okunmamış mesaj gönderen Admin »

UYGULAMA

Meditasyon dinen uygun mudur?: meditasyon-f170/meditasyon-yapmak-dinen ... t5639.html


Her dinin kendine göre bir tekniği ve uygulanışı olsa da temelde amaç aynıdır, gerçeğe, öze ve asıl olana ulaşmaktır. Tüm tekniklerde ortak olan sırtın dik olmasıdır. Bu uykuya dalmamak için önerilen ana noktadır. Meditasyonda teknikler farklı olsa da önemli olan uygulanıştır. Herkes uyguladığı tekniği kendine uyarlamalı, en uygun hale getirmelidir.

Rahat bir duruş bulmakla işe başlayın, sırtınızın dik olmasına dikkat edin. Karından birkaç derin soluk alın. Sonra gözlerinizi kapayıp gevşeyin. Gözleri kapamak transa girmenizi hızlandıracaktır (alfa/teta üretimi artar). Derin soluklar almaya devam edin ve bunu yaparken, 5’ten başlayıp geriye, 1’e doğru yavaşça sayın. Geriye doğru sayarken, geriye doğru sayarken her bir sayıyı gözünüzde canlandırarak zihnen üçer kez tekrarlayın. Bu teknik sizin imgeleme yeteneğinizi güçlendirecektir, bırakın zihniniz serbest kalsın. 1 sayısına vardığınızda şu onaylamayı kendi kendinize tekrarlayın; “Şimdi tamamen gevşemiş haldeyim ve kendimi önceki halimden daha iyi hissediyorum” derin soluklar alıp vermeye devam edin, birkaç saniye sonra yeniden geriye doğru saymaya başlayın. Bu kez 10 sayısından başlayın ve soluğunuzu verirken zihninizden 10 deyin. Bir derin soluk daha alın (ciğerleriniz tamamen dolsun, özelliklede sigara içenler için katrandan tıkanmış olan ciğerlerin üst kısımları için oldukça yararlı olacaktır.) verirken zihninizden 9 deyin. 1 sayısına kadar böylece devam edin. 1 sayısına geldiğinizde çok hafiflemiş olacaksınız. Bundan sonra bedeninizde, duygularınızda ve kuşkusuz zihninizde hissedeceğiniz süptil değişikliklere dikkat edin.

Her bir meditasyon farklı olacaktır ve siz meditasyon yaptığınız her sefer kendi hakkınızda yeni bir şey öğreneceksiniz. Meditasyon sırasında enerji merkezlerinizi açarsınız, onlar bu suretle daha çok enerjinin “süptil enerji sistemimize” girmesine izin verirler. Böylece bilinç dışı faaliyet artmış olur. 1 sayısına geldiğinizde, zihnen şu basit onaylamayı tekrarlayın, “Zihnim tamamen gevşemiş halde. Bu zihin düzeyine her geldiğimde, zihnimi daha büyük ölçüde ve daha yapıcı biçimde kullanabileceğim.” Sonra kısa bir süre bu hal için kalarak dinlenin. Hazır olduğunuzda, dikkatinizi ayaklarınıza çevirin; soluğunuzu çekin ve ayak kaslarınızı mümkün olduğunca çok kasın. Soluğunuzu üç saniye tutun. Üç saniye sonra soluğunuzu bırakın ve ayak kaslarınızı gevşetin. Derin bir nefes daha alın ve işlemi tüm organlarınız için sırasıyla tekrarlayın. (ayak bilekleriniz, baldırlarınız, kalçalarınız, karnınız, göğsünüz, kollarınız, elleriniz ve boynunuz.) Sonra yüz kaslarınızı mümkün olduğunca çok gerin; soluğunuzu üç saniye tutun, sonra yüz kaslarınızı gevşetin ve soluğunuzu bırakın.

Alıştırmayı tamamlamak için tüm bedeninizi kasın (bu kez yüz kaslarınızı büzerek) ve soluğunuzu tutun. Üç saniyeden sonra, soluğunuzu burnunuzdan kuvvetle verin. Aynı anda tüm beden kaslarınızı birden gevşetin. Birkaç saniye sonra zihninizden şu onaylamayı yapın, “Bu zihin düzeyine girdiğim her sefer, bu durum benim daha derin ve sağlıklı düzeylere geçmemi kolaylaştıracak.”

Fiziksel bedeninize dikkatinizi verin ve ondan akmakta olan titreşimleri ve enerjileri hissetmeye çalışın. Kısa bir süre daha hissetmeye devam edin ve zihninizden kendiliğinden geçmekte olan imgeleri izleyin. Onları kontrol etmeye kalkışmayın, onları sadece gözlemleyin, seyredin, fakat onlara bağlanmayın. Kendinizi ve zihninizi serbest bırakın.

Bugün Avrupa’da strese karşı kullanılan Meditasyondan nasıl faydalanacağınız size kalmış. İster kısa vadeli günlük sıkıntılarınızı ve stresi atmak için kullanırsınız ister uzun vadede umduğunuzdan da fazlasını elde edebilmek için. Seçim sizin. Ancak önerim uzun veya kısa vadede Meditasyonu düzenli yapmanız. Kısa sürede dahi elde edeceklerinize siz dahi şaşıracaksınız. İnsanı bilgisayara benzetecek olursak Meditasyonda ona ulaşmamızı ve gerekli düzenlemeleri yapmamızı sağlayacak olan ideal programlardan biridir. Onu nasıl yönlendireceğiniz, düzenleyeceğiniz ve ondan ne elde edeceğiniz size kalmış bir şey.

Derin bir nefes alın ve gerçeklere yönelin orda her zamankinden daha fazlasını bulacaksınız.Meditasyon Yazı Serisi Kaynak:
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5632.html
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5633.html
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5634.html
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5635.html
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5636.html
meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5637.html


Yazının hazırlanmasında aşağıdaki eserlerden yararlanılmıştır.
"Meditasyon" Akaşa Yayınları
Ruhsal Şifa Teknikleri "Keth Schervud" Akaşa Yayınları
Aramak, güzel bir çabadır.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Meditasyon” sayfasına dön