Parapsikoloji ve Alt dalları

Moderatör: Sai

Cevapla
Kullanıcı avatarı
KralBenim
Mesajlar: 114
Kayıt: 29 Mar, 18:08
Yaşadığınız İl: 5 Amasya

Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen KralBenim »

Parapsikoloji ve Uygulamalar

Günümüzde parapsikolojinin araştırma sahasına giren başlıca konular şunlardır:

1-) TELEPATİ: Başka bir insanın düşüncelerinin, izlenimlerinin ve zihin hallerinin duyu dışı algılanmasıdır.

Bir kazada veya acil durumlarda telepatik haberleşme yoluyla yardım çağırılabilir.
Herhangi bir haberleşme tekniğinin kullanılmadığı durumlarda, uzak mesafeler arası haberleşmenin gerçekleştirilmesi açısından da önemlidir.
Apollo 14’ ün ay yolculuğu sırasında astronot DR. Edgar Mitchell ile NASA da mühendis olan Olaf Jonsson arasında telepatik aktarım gerçekleştirilmiştir. aynı şekilde 1959 yılında Nautilius atom deniz altısının Atlas okyanusunun derinliklerinde16 gün süren bir yolculuğu boyunca denizaltındaki bir görevliyle Maryland daki başka bir görevli arasında telepatik iletişim tesis edilmiştir.

Telepatiye Örnek Bir kadın evinde işiyle uğraşırken aniden bir ses duyar. Bu ses evde bulunmayan kocasına aittir. Adam bir şeyden dolayı acıklı bir sesle bağırmıştır. Kadın herhangi bir nedenle onun canının acımış olduğunu düşünür. Ve daha sonra da kocasının bir otomobil kazasında ciddi şekilde yaralandığını öğrenir.

2-) DURUGÖRÜ: Fiziki bir objenin ya da olayın görsel olarak duyu dışı algılanmasıdır.

Ulaşılması güç obje, ortam veya kişilerin, jeolojik katmanların, gömülü arkeolojik kalıntıların, denizaltı ortamlarının, kazaya uğramış veya kaybolmuş kişilerin araştırılıp, incelenmesi bakımından önemlidir.

Geriye yönelik rüya diye tanımlanan şu olay örnek verilebilir:

Kaliforniyalı bir büyükanne gece korku ve çarpıcı bir rüya görerek, uykusundan uyanır. Kadın, henüz emekleme çağında olan bir bebek torununu uyurken üzerinde örtülü ağır yorganın altında soluk almaya çabalarken görmüştür. Bebeğin direnci giderek azalır. Bunalım içinde adeta sona yaklaşır.

Saat gecenin dördüdür. Büyükanne sorunu önce “ne olacak? Alt tarafı bir rüya” diye yorumlar. Gecenin bu vaktinde damadının evine telefon ederek etrafı telaşa verdiği takdirde onun bir çılgın olduğu düşünülebilir.

Kadın neden sonra, “ adam sen de, ne düşünürlerse düşünsünler”, diyerek telefona sarılır; karşısına çıkan damadına bağırır:

-Çabuk bebeğin yanına git, zavallı boğulmak üzere! Der.

Büyük annenin bu heyecanına karşı damat onu yatıştırmaya çalışarak, “boşuna telaşa kapılma anne” yanıtını verir. “Biraz önce bağırmasını duyduk ve yanına koşup, bebeği kurtardık” der.

3-) ÖNSEZİ VEYA KEHANET: Gelecekteki bir durum, gelişme yada olayın kendiliğinden bilinmesine denir.

Astronot, pilot, kaşif, doğa araştırmacısı gibi şahısların, karşılaşabilecekleri tehlikelere ve beklenmeyen durumlara karşı belirli bir süre önceden hazırlıklı olma imkanı sağlanılabilir. Doğal afetlerin önceden belirlenmesi sayesinde, gerekli önlemlerin zamanında alınması ve böylece can kaybının önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

Bu konuda bir bayanın başından geçen olay şöyledir:

“ Ufak bir uçağın göl kıyısındaki üçüncü köşkün damına çarparak parçalandığını rüyamda açıkça görmüştüm. Köşkte bir adam vardı. O da alevler arasında yanıp, kül olmuştu.

Rüyamda gördüğüm şekilde o sabah iki mektup yazıyor ve ne gariptir ki kazadan söz ediyordum. İtfaiyenin bozuk kanal yolundan geldiğini ve bu yüzden de kaza yerine gecikmeli yetiştiğini kaydediyordum.

Gördüğüm bu rüyadan sonra o gün gözlerim hep gelip geçen uçaklardaydı. Akşam sularında elektrikler yandığında havada motor sesi duyunca terasta oturan kocama bağırdım:

“işte bir uçak geliyor., o da rüyamdaki gibi köşkün damına çarpıp parçalanacak. İtfaiyeyi ara, kanal yolundan değil üst yoldan gelsinler!”

kocam çevreye göz attıktan sonra içeriye seslendi:

“bu gelen uçak iyi durumda ,kaza falan yapacağa benzemiyor.”

Kocamın bu sözlerine çok hiddetlenmiştim. Elimde olmayarak ben de ona söylendim:

“sen bu konuyu benim gibi bilemezsin, ne söylüyorsam lütfen karşı koymadan yap”

birkaç dakika geçmişti. Bir çarpışma sesi duyduk. Rüyamda gördüğüm kaza olmuştu. Uçağın pilotu alevden kendini kurtaramadan yanmıştı. İtfaiye arızalı kanal yolundan geldiği için yerine yetişmekte geç kalınmış, köşk de yanmıştı.

Bu acı olaydan sora kendimi toparlayabilmem için birkaç hafta geçmesi gerekti. Rüyanın bildirdiği uyarı mesajını zamanında kullanabilmiş olsaydım, belki de kazanın sonucu daha hafif olacaktı.

4-) Psikokinezi ve Telekinezi : Kişinin kas yeteneğinden yararlanmaksızın nesneleri, olayları ve hatta çevresindeki kimseleri etkileme olgusudur

telekinezi sayesinde pusula iğnesi saptırılabilmektedir. Ayrıca ülkemizde Yılancı Hacı lakabıyla tanınan Hacı Macit’in, zehri ilerlediği yoldan geri çevirerek, bedenden dışarıya atması da PK gücü sayesinde gerçekleşmektedir.

5-) Kendiliğinden Pk (RSPK) bir kişi tarafından bilinçsiz olarak, çeşitli objelerin uzaktan harekete geçirilmesidir. Neticede meydana gelenve belirli bir süre boyunca kendiliğinden tekerrür etme özelliği gösteren bu tür olaya, Tekinsizev olayı denilmektedir.

Bu olayın ülkemizde örnekleri çoktur. İşte bunlardan biri;

“O gün çok yorgundum. Çünkü bir haftadan beri provalarımız sürüyordu. Gece eve geldim. Abajurun altında kitap okuyordum. Birden televizyonun üstünde duran kutu yere düştü. Kalkıp yerine koydum tekrar oturdum. Aradan bir 15 dakika geçti. Kutu tekrar uçtu. Tabii o an çok şaşırdım. Sonra bu olayın fiziksel bir sebebi olacağını düşündüm. Herhalde kutu televizyonun üzerinde ısınıp havalanmıştır dedim. Aradan bir yarım saat geçti. Bu sefer televizyon açılıp kapanmaya başladı. Ardından ışıklar açılıp kapanmaya başladı. Tam o sırada içerideki odaların kapılarının kendi kendilerine açılıp kapanmaya başladıklarını duyuyordum. Bir taraftan da banyodan duş sesleri geliyordu. Banyoya gittiğimde akan suları gördüm. Musluk açılmış ve sular akıyordu. Tabii önce bunu mantıklı bir sebebe bağlamaya çalıştım. “Acaba sular kesik miydi ? Birden sular geldi de açıldı mı ?” diye düşündüm ve kapattım. Biraz zaman geçtikten sonra tekrar açıldı. Tekrar kapattım. Her olaydan sonra mantıklı bir sebep bulmakta biraz daha zorlanıyordum. Bu olaylar, sabah 4-5’e kadar sürdü. Ondan sonra kesildi ertesi gün tekrar aynı şeyler oldu. Şu anda o evde oturmuyorum.”

6-) Duru İşiti: seslerin ve diğer işitsel fenomenlerin duyu dışı algılanmasıdır.

- Halüsinasyon olaylarındaki, hastanın duyduğu seslerin kökenlerinin araştırılmalarında ve bunların başka varlıklara ait olup olmadıklarının tespitlerinde duru işiti olgusunun verilerinden yararlanılabilir.

7-) Psikometri: Bir objeyle temas sonucunda, bu obje ile ilgili olan kişi veya kişiler, olaylar ve objenin içinde bulunduğu ortamlar hakkında, özellikle geçmişe, ayrıca şimdiki zamana ve geleceğe ait izlenimler tespit edilebilir.

Ayrıca kayıp kişiler bu yolla bulunabilir. Ünlü psikometrist Peter HURKOS; bir keresinde, Amerika’da, kaybolan bir uçaktaki pilotlardan birinin elbisesini kullanarak, uçağın düştüğü yeri tespit etmişti.

8-) Letivasyon: Obje ya da kişilerin, yerçekiminin paranormal yoldan alt edilmesiyle, havalanmaları ve havada asılı kalmaları levitasyon yöntemiyle gerçekleştirilebilir.

Kadim Mısır Uygarlığı’nda Piramitlerin yapımı sırasında devasa taş blokların letivasyon yoluyla kaldırılıp yerlerine konuldukları bilinmektedir.
Aynı tür uygulamalardan bugünkü büyük inşaat projelerinde de yararlanılabilir.
- Ayrıca günümüzde uzayda yürütülen ve yerçekimi olmayan ortamlarda yapılması söz konusu olan bilimsel çalışmalar, letivasyon sayesinde rahatça yeryüzündeki labaratuarlarda gerçekleştirilebilir.

İngiliz Dr. Home gazeteci, profesör ve öteki tanıkların huzurunda bir gösteri yapmak istiyordu. Bu gösteride geçen olaylar şöyledir;

“Kimsenin elini sürmediği ortadaki masa. Home’nun yoğunlaştırdığı etkiyle ileri geri oynuyordu. Masanın bu hareketleri bazen şiddetleniyordu. Öyle bir an geldi ki, dört bacaklı masa kendiliğinden yana yatarak, iki ayağı üzerine dikildi ve bir süre o durumda kaldı.

En sonunda biz üçümüz, Wells, Bryunt ve Edwards masanın üzerine oturduk. Ama masa yine de kendiliğinden çeşitli yönlere doğru gidiş gelişlerini sürdürdü. En garibi bu olay bir süre devam ettikten sonra masının ayakları yerden kesildi. Üzerine oturduğumuz masa saniyelerce havada kaldı. Sanki havadan çok daha yoğun ve gözle görülmeyen bir güç onu havada tutuyordu.”

Kullanıcı avatarı
kaplangoz
Mesajlar: 666
Kayıt: 19 Nis, 20:41

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen kaplangoz »

İlginç yaff saol güzel paylasım...
fearme
Mesajlar: 46
Kayıt: 24 Mar, 14:58

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen fearme »

eline sağlık kardeşim gerçekten güzel paylaşım
Kullanıcı avatarı
ddemmahum
Mesajlar: 1533
Kayıt: 07 Şub, 11:41

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen ddemmahum »

sağol..
::Welcome to home Bruce::
Kullanıcı avatarı
archipallium
Mesajlar: 433
Kayıt: 21 Mar, 22:28

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen archipallium »

sağol paylaşım için örneklerle vermen daha iyi olmuş...
Buruk bir zafer kazanmak kadar iyi bi o kadarda kötü bi durum benimki!!

Kullanıcı avatarı
KralBenim
Mesajlar: 114
Kayıt: 29 Mar, 18:08
Yaşadığınız İl: 5 Amasya

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen KralBenim »

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Sai
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1687
Kayıt: 09 Şub, 21:42
Yaşadığınız İl: 54 Sakarya
Burcunuz: Aslan Burcu: 23 Temmuz-22 Ağustos
Cinsiyetiniz: Erkek

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen Sai »

saol
Kullanıcı avatarı
kaplangoz
Mesajlar: 666
Kayıt: 19 Nis, 20:41

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen kaplangoz »

saol
netenes

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen netenes »

Tekrar gundeme gelecek kadar degerli oldugunu dusunuyorum
sendrellaChoco
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Mesajlar: 3
Kayıt: 26 Eki, 16:36
Yaşadığınız İl: 35 İzmir
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Kadın

Re: Parapsikoloji ve Alt dalları

Okunmamış mesaj gönderen sendrellaChoco »

Çok sağol örnekler çok yardımcı oldu :) :)

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sizden Gelenler” sayfasına dön